Englanninkielisen blogimaailman blogikokin Janetin esimerkin perässä valmistin juhannuksena pieniä kylmäsavulohipalasteluita. Ruokaseura oli erityisesti toivonut kylmäsavulohta (
lihisten lisäksi) ja suunnitelmana oli oikeastaan tehdä myös Suomi-sushia hapankorpun kanssa, mutta oioin vähän mutkia ja tein vain nämä. Herkkupaloja temmoset.

Kylmäsavulohta kesäkurpitsassa (
Zucchini Rolls with Salmon and Cream Cheese)
- kesäkurpitsa
- 100 g kylmäsavulohta
- 100 g kylmäsavulohituorejuustoa
- valkosipulinkynsi
- suolaa, pippuria
- öljyä
- (ruohosipulia)
Vuole kesäkurpitsasta kuorimaveitsellä ohuita viipaleita, voit ensin puolittaa kurpitsan jos se on kovin iso. Aseta siipaleet leivinpaperille tms., pirskota tai suihkuta niille hieman öljyä ja rouhi päälle suolaa ja pippuria. Valmista täyte sekoittamalla haarukalla pienitty kylmäsavulohi tuorejuustoon ja hienonnettuun valkosipuliin sekä halutessasi saksittuun ruohosipuliin. Kesäkurpitsaslaissi kerrallaan aseta sen päähän lusikallinen täytettä ja rullaa kasaan. Skädäm! Juu häv sam napos.

Suomisushit tosiaan mentiin siitä missä aita oli matalin eli ihanaa täytettä vaan korppujen piälle. Eipä siinä muuta tarvita.