Tervetuloa Muulin eksoottiseen keittiöön! Tänään kokkaamme pannukakkuja kevyeksi lounaaksi kesäkurpitsasta ja kikhernejauhoista. Mallia meille näyttää
Just Hungry, jonka
Zucchini and chickpea pancakes - ohje teki vain nälkäiseksi. Jo pelkkä nimi kalskahtaa niin kivalta, että taidan ottaa sen Apinanruokakeittiön uudeksi teemalauluksi.

Aloitetaan raaka-aineista. Kikhernejauhot ovat suhteellisen tuntematon suuruus suomalaisessa keittiössä ja niitä täytyy noutaa siis etnoputiikista.
Rosmariinin inspiroimana piipahdin pitkästä aikaa
Vii Voanissa ja sieltähän tämä Gram Flour - paketti lähti matkaan ihan suostuvaisena. Energiaa jauhoissa on sadassa grammassa 359 kilokaloria makroainejakaumalla 21,6g proteiinia, 54,3g hiilaria ja 6,1g rasvaa. Hyvät prodet siis.
Toinen pääraakaaineemme kesäkurpitsa lienee katsojille tutumpi, joten en paneudu kurpitsan sielunelämään sen suuremmin.

Kesäkurpitsakikhernepannari
- kolme pientä tai kaksi isompaa kesäkurpitsaa
- 2,4 dl gram-jauhoja eli kikhernejauhoja
- (tuoretta basilikaa tai korianteria)
- (kesäkurpitsan kukkia väriksi)
- suolaa
- 1 tl garam masalaa
- 0,5 tl curryjauhetta
- raakaruokosokeria
- (chilijauhetta)
Raasta kesäkurpitsat rouheaksi raasteeksi niin, että raastetta tulee noin.9,5 dl. Sekoita joukkoon mausteet ja kikhernejauhot. Halutessasi voit lisätä joukkoon silputtua basilikaa tai korianteria tai niitä kesäkurpitsankukkia väriksi. Itse käytin basilikaa. Jätin myös chilijauheen pois, jottei maha sano pahasti, että siitä vaan tulisuutta jos napa kestää!
Kesäkurpitsoista tuleva neste luultavasti riittää paremmin kuin hyvin, mutta jos seos on jostain syystä kovin kuivaa, lisää tilkka nestettä. Paista pienehköissä erissä keskilämmöllä paistinpannulla öljyssä tai voissa molemmin puolin, n. viitisen minuuttia per puoli. Tarjoa lämpimänä sweet chili - kastikkeen kanssa. Tähän malliin.

Pidin pannareista, mutta niihin voisi saada lisäpotkua villimmästä maustamista. Lisäsin sokerin alkuperäiseen ohjeeseen ja sitten ensimmäisen paistoerän jälkeen turvotin joukkoon soijarouhetta kasvisliemessä. Niistä tuli mielestäni parhaita ja kokeilin seurana jos jonkinlaista soosia. Sweet chilistä en muuten ole aikoihin välittänyt, mutta näistä se teki herccuisaa. Jos on maustamisideoita, otan ne vastaan ja kokeilen. Kyllä näitä syödä kelpaa.