Jälleen kerran Luolalaboratorio on saanut aikaiseksi todellisen läpimurron! Kuten Laboration Naina itse sanoo, tämä on The Leipä. Allekirjoitan. Valmistin suorilta tuplasatsin eikä kaduta. Kuva on ruma, mutta kokeile silti. Systeemi on mehevä ja maukas. Uunilämmin kiitos Nainalle, jälleen kerran!     Paleoporkkanaleipä
  • 3 dl porkkanaraastetta
  • 4 luomumunaa
  • 4 dl manteli- tai cashew-jauhoa/-rouhetta (käytin 50/50)
  • 2 rkl oliiviöljyä
  • suolaa
Sekoita ainekset ja mausta sopivalla suolalla. Levitä taikina leivinpaperoidulle pellille n. sentin paksuiseksi ja paista 200 asteessa kunnes kypsää, ehkä 20-30 minuuttia. Hyvää lämpimänä voin kanssa, mutta herkullista edelleen seuraavana päivänä jääkaappikylmänä!
Ps. Homo habilis eli käteväihminen eli paleoliittisella kaudella ja käytti työkaluja, joita tarvitaan mm. pähkinöiden jauhamiseen ja porkkanan raastamiseen.