Tämä nyt varsinaisesti ei ole resepti, mutta koska olen itse niin ihastunut hillottuun inkivääriin (ns. sushi-inkivääri eli gari) niin kerron mihin olen laajentanut sen käyttöä sushin ohella.
Inkivääri sopii erinomaisesti vaalean leivän kanssa, kun leipä ensin voidellaan, päällystetään salaatinlehdellä ja kylmäsavu- tai graavilohella. Lohen päälle olen kasaillut sitten inkivääriretaleita maun mukaan, itse söisin niitä vaikka pelkiltään.
Lisäksi olen harrastanut arkisempaa versiota tyyliin näkkileipä, voita päälle, kalkkunaleike ja taas viimeistellään inkiväärisiipalein.
Leipien lisäksi syön tosiaan garia sushia syödessä jokaisen palan kanssa, ja jos ei jaksa sushia vääntää niin miksei voisi syödä suupaloina raakaa lohifilettä inkiväärillä. Tässä vielä yhden nigirin ohje
Lohi-nigiri
Pyöritellään sushiriisistä (esim. puuroriisiä, joka keittämisen jälkeen maustetaan riisietikalla, suolalla ja sokerilla sekä viilennetään) pieni pötkylä. Leikataan lohifileestä saman kokoisia, mutta ohuempia siivuja. Otetaan yksi lohisiivu ja kevyesti levitetään sille PIENI MÄÄRÄ wasabia (piparjuuritahna, todella ärtsyä!) ja ikään kuin “liimataan” lohi riisipalleron päälle. Sitten vaan jatketaan kunnes nigireitä on joku sata tai ainakin muutama ja pistellään poskeen soijaan dipaten inkivääriviipaleen kanssa.
Kah, kun olen hidas. Nyt vasta huomasin tämänkin paikan. Enkä heti edes tajunnut että nämä ovat Sinun kirjoituksiasi. Asia kyllä selvisi erinäisten yksityiskohtien avulla, kuten suklaamieltymyksistäsi. Hih.
Comment by vap. — 28.9.2006 @ 5.09
Your latest blog post was truly inspiring and had some great insights. I can’t wait to see what else you have in store.
Comment by alpilean reviews — 24.3.2024 @ 22.30